GSP tartı

Dövüş sporlarında en çok tartışılan konulardan biri de dövüşçülerin karşılaşmalardan önce tartılma süreci. Dövüşçüleri maçtan bir gün öncesinde tartıya almak her ne kadar daha iyi gibi gözükse de, burada çelişkili görüşler var. Tartılma işleminin karşılaşmadan bir gün önce halledildiği durumlarda dövüşçülerin kilo kontrol sürecinde kaybettikleri sıvıyı kazanmaları için daha fazla zamanları oluyor ve bu durum kafeste daha iyi performans olarak geri dönebiliyor. Ancak her dövüşçü aynı fikirde değil.

“UFC’NİN YAPABİLECEĞİ EN KÖTÜ ŞEY”

Aynı fikirde olmayan dövüşçülerin arasında UFC welterweight dövüşçüsü Georges St-Pierre de bulunuyor. GSP, tartının karşılaşmadan saatler önce yapılması durumunda atletlerin şimdiki sistemde verdiği kadar kilo vermeyi göze alamayacağını, bu şekilde daha sağlıklı olacaklarını düşünüyor.

UFC efsanesi GSP, konuyla ilgili MMA Junkie’ye şu açıklamalarda bulundu:

“Dövüşçüleri bir gün önce tartmak UFC’nin yapabileceği en kötü şey. Doğru, dövüş öncesi kilo kontrol sürecinde kaybedilen sıvıyı geri kazanmak için daha fazla zamana sahip oluyorsunuz. Fakat daha fazla zamanınızın olduğunun farkında vardığınızda, daha fazla kilo kaybetmeye çalışıyorsunuz. Ben bu durumun dövüşçülerin sağlığı için kötü olduğunu düşünüyorum.”

 

GSP önümüzdeki ay gerçekleşecek UFC 217 kartından önce tartıya erken girmek durumunda. Sizce bu durum efsanenin performansını ne ölçüde etkileyecek?

Facebook Comments

CEVAP VER

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Yorum yazın
Adınız