khabib nurmagomedov ufc 223

Kartta yer alan maçların neredeyse yarısının değiştiği ya da iptal olduğu UFC 223 kartı, yaşanan dramaya değdi ve MMA severler için unutulmaz bir etkinlik oldu. UFC tarihinin en heyecanlı karşılaşmalarından birine sahne olan UFC 223’te kemer maçları da (her ne kadar Khabib Nurmagomedov vs. Tony Ferguson, Khabib Nurmagomedov vs. Max Holloway Khabib ya da Nurmagomedov vs. Anthony Pettis olmasa da) bekleneni fazlasıyla verdi.

Ana karttan önce, ön kartın final maçında Karolina Kowalkiewicz, sıkletin en fiziksel isimlerinden olan Felice Herrig karşısında planlı bir oyun ortaya koyarak, son dakikaya kadar üstünlüğünü korumayı başardı. Kowalkiewicz, son dakikada aldığı sersemletici darbeyi de geçiştirmeyi başararak, kemerdeki iddiasını koruduğunu kanıtladı.

UFC 223 ana kartının ilk karşılaşması veteran Joe Lauzon ve Chris Gruetzemacher arasındaydı. Maça hızlı başlaya Lauzon, ilk rauntun sonuna doğru elindeki tüm cephaneyi tüketti ve ikinci rauntta rakibi tarafından parçalara ayrılmaya başladı. 2’nci molada köşeden atılan havlu, veteran dövüşçüyü daha fazla hasar almaktan kurtardı ve Gruetzemacher’e maçı kazandırdı.

zabit magomedsharipov

MMA TARİHİNİN EN İYİLERİNDEN

Gecenin tartışmasız en heyecanlı maçı Zabit Magomedsharipov ve Kyle Bochniak arasındaydı. MMA severlerin hafızasına kazınacak bir klasik olan karşılaşma, Zabit’in beklenmeyen açılardan hızla çıkardığı tekmeler ve rakibinin ileriye doğru baskısıyla başladı. İkinci raunt, oyununun sadece vuruştan ibaret olmadığını gösteren Zabit, güreş yeteneklerini de gösterdi. Ancak, 3’üncü raunta gelindiğinde maçın gidişatı değişti. Ne yaparsa yapsın Bochniak’i bitiremediği fark eden Magomedsharipov yorulmaya, rakibine daha fazla şans vermeye başladı. Maçın unutulmaz son 10 saniyesinde, tüm defans endişelerini rafa kaldıran ikili seyirciler için yumruk sallamaya başladı. Zabit tarafından kazanılan maç sonrası, Dağistanlı dövüşçüye ilk 10 içinde bir rakip verilmesi beklense de, çoğu MMA severin aynı karşılaşmayı tekrar izlemek için can attığını söyleyebiliriz.

Magomedsharipov maçından sonra sönük kalsa da Renato Moicano ve Calvin Kattar arasında yüksek seviye bir kick boks maçı izledik. Moicano’nun keskin ve son derece teknik kombinasyonlarının beğeni topladığı karşılaşmada Kattar’ın da ne kadar dayanıklı olduğunu görmüş olduk.

rose joanna

RASTLANTI OLMADIĞINI KANITLADI

Karttaki ilk kemer maçı, uzun süredir beklenen bir rövanş karşılaşmasıydı. Şampiyon Rose Namajunas ve eski şampiyon Joanna Jedrzejczyk arasındaki maç bu sefer saniyeler değil, 5 raunt sürdü. İki tarafın da zaman zaman üstünlük kurduğu ve neredeyse tamamı ayakta geçen karşılaşmaya Rose hızlı başladı. Joanna, sol kroşeye karşı  ilk karşılaşmada da gördüğümüz zayıflığını tekrar gösterdi. Buna karşın, maçın başında sonuna kadar Namajunas’ın bacaklarına saldıran eski şampiyon, son rauntlara doğru rakibinin bacağına hasar vermeyi başardı. Son raunt gücünü toplayan Rose, 5’inci rauntu da güçlü kapatarak, şampiyonluğunun bir rastlantı olmadığını kanıtlamış oldu.

khabib nurmagomedov

UFC LIGHTWEIGHT ŞAMPİYONU KHABIB

Gecenin ana karşılaşması, UFC lightweight sıkletinin kemere doğru giden buldozeri Khabib Nurmagomedov ve beklenmedik ancak kendine güvenen isim Al Iaquinta arasındaydı. Kemer maçında ilk 2 raunt, beklenen gibi oldu. Rakibini kolayca yere alan Dağistanlı, Iaquinta’ya nefes aldırmadı ve yerde vurduğu darbelerle boğucu oyununu göstermeye başladı. 3’üncü raunt ve 4’üncü rauntta ise Khabib sürpriz bir şekilde Al ile ayakta dövüşmeye karar verdi. Ayakta kontra kroşelerle Khabib karşısında isabet sağlamaya başlayan Iaquinta, saldırının dozunu artırsa da Nurmagomedov’un sol direk yumruklarının ardına geçmeyi başaramadı. Son rauntta rakibini bir kez daha yere alan Khabib, oldukça uzun zamandır hayal ettiği UFC lightweight kemerine nihayet kavuşmuş oldu.
Maçtan sonra politik bir konuşma yapıp Putin’den de bahseden Khabib, UFC efsanesi GSP ile karşılaşmak istediğini söyledi.

Uzun süreden beri şampiyon olması beklenen Khabib’in kemerini savunacağı bir sonraki maçını izlemek için MMA.com.tr olarak sabırsızlanıyoruz…

UFC 223 KARTININ SONUÇLARI

Ana Kart
Khabib Nurmagomedov, Al Iaquinta hakem kararıyla yendi (50-44, 50-43 x2)
Rose Namajunas, Joanna Jedrzejczyk’i hakem kararıyla yendi (49-46 x3)
Renato Moicano, Calvin Kattar’ı hakem kararıyla yendi (29-28, 30-27 x2)
Zabit Magomedsharipov, Kyle Bochniak’ı hakem kararıyla yendi (29-28, 30-27 x2)
Chris Gruetzemacher, Joe Lauzon’u teknik nakavt ile yendi (r2, 5:00)

Ön Kart
Karolina Kowalkiewicz, Felice Herrig’i hakem kararıyla yendi (29-28, 28-29, 29-28)

Facebook Comments

CEVAP VER

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Yorum yazın
Adınız