UFC 222 Cris Cyborg

Max Holloway vs Frankie Edgar maçının şampiyonun sakatlığı nedeniyle gerçekleştirilememesi nedeniyle neredeyse iptal olma noktasına gelen UFC 222 kartı, genç yetenekler için adeta bir mancınık görevi gördü. Brian Ortega, Sean O’Malley, Ketlen Viera, Mackenzie Dern gibi isimlerin önemli galibiyetler kazandıkları kartta yerini yeni jenerasyona bırakmayan tek isim kadın featherweight şampiyonu Cris Cyborg oldu.

Cyborg, son dakikada bulunan rakibi Yana Kunitskaya’yı beklendiği gibi ilk raunt içinde durdurmayı başardı. Maçın başlarında Kunitskaya, Cyborg’u kafese karşı kontrol etmeye çalışsa da başarılı olamadı ve klasik bir Cyborg galibiyeti izlemiş olduk.

MAX’IN YENİ RAKİBİ BRIAN ORTEGA

Gecenin en büyük sürprizi Frankie Edgar ve Brian Ortega karşılaşması oldu. 36 yaşındaki UFC veteranı ve eski şampiyon Edgar, 27 yaşındaki Gracie BJJ temsilcisi T-City Ortega ile karşılaştı. Edgar’ın özellikle vuruş kısmında avantajlı olduğu düşünülen maçta beklenmeyen yaşandı ve sol dirseği ile isabet sağlayan Ortega, daha önce kariyerinde hiç durdurulmamış olan Frankie’yi aparkatlarla durdurmayı başardı. Böylelikle Ortega ve Holloway karşılaşması için zemin hazırlanmış olurken, Frankie kemer şansını genç yeteneğe kaptırmış oldu.

UFC’NİN YENİ YILDIZLARI

Dediğimiz gibi; UFC 222 kartı organizasyonun yeni yıldız arayışında önemli bir dönüm noktası oldu. Bunun nedenlerinden biri de farklı tarzıyla ilgiyi üzeride toplayan Sean O’Malley’nin Andre Soukhamthath ile olan karşılaşmasıydı. Dana White’ın reality şovundaki performansıyla UFC bileti kazanan O’Malley, ikinci UFC maçında da bekleneni verdi ve bir yıldıza yakışır performans sergileyerek geleceğin yıldızı olma yolunda büyük bir adım attı. İlk rauntta rakibini neredeyse nakavt eden O’Malley, 3’üncü rauntta ayağının sakatlanmasına karşın karşılaşmayı bırakmadı ve maçı kazanmayı bildi. Gelecekte Sean O’Malley’nin adını daha çok duyacağımıza eminiz.

Kartta, aynı zamanda Ketlen Viera, UFC’nin Ronda Rousey ve Miesha Tate döneminin en iyi dövüşçülerinden Cat Zingano ile çıktığı karşılaşmadan çok da zorlanmadan galip ayrıldı. Güreş oyunlarıyla bilinen Zingano’yu defalarca yere alan Viera, Rousey sonrasında yıldız bulmakta zorlanan kadın bantamweight sıkletine yeni bir soluk getirebilir.

Ana kartta yer alamayan ancak ön kartın ana karşılaşmasında UFC’deki ilk maçına çıkan Mackenzie Dern’i de unutmamak lazım. En iyi kadın BJJ dövüşçülerinden olan Mackenzie Dern, UFC 222 kartında UFC’deki ilk maçına çıktı. Dern, rakibi Ashley Yoder karşısında aradığı oyunu bulamasa da, hakem kararıyla maçı kazanmasını bildi. Dern, rakiplerini yere alma yeteneğini artırırsa, yer oyunuyla UFC’deki gelecek rakipleri için büyük bir sorun olabilir.

UFC 222 Cyborg vs. Kunitskaya sonuçları

Cris Cyborg, Yana Kunitskaya’yı teknik nakavt ile yendi (R1, 3:25) 

Brian Ortega, Frankie Edgar’ı nakavt ile yendi (R1, 4:44)

Sean O’Malley, Andre Soukhamthath’ı hakem kararıyla yendi 

Andrei Arlovski, Stefan Struve’yi hakem kararıyla yendi 

Ketlen Vieira, Cat Zingano’yu hakem kararıyla yendi

 

Facebook Comments

CEVAP VER

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Yorum yazın
Adınız