UFC 218 Max Holloway Jose Aldo

Geride bıraktığımız hafta sonu MMA tutkunları için erken bir yılbaşı hediyesi oldu. İki gün içinde gerçekleştirilen TUF 26 ve UFC 218 etkinliklerinde yeni kadın flyweight şampiyonu taçlandırıldı, Max Holloway featherweight kemerini korudu, Francis Ngannou heavyweight unvan maçı için yerini garantiye aldı ve Eddie Alvarez akıllara durgunluk veren bir maçta Justin Gaethje’ye kariyerindeki ilk mağlubiyeti tattırdı.

YENİ KADIN FLYWEIGHT ŞAMPİYONU MONTANO

The Ultimate Fighter 26: Montano vs. Modafferi karşılaşması ile UFC’de yeni bir dönem açılmış oldu. UFC’nin ilk kadın flyweight şampiyonunun taçlandırıldığı maçta tecrübeli Roxanne Modafferi, kendisinden daha atletik ve hızlı olan Ricco Montano karşısında tüm yeteneklerini ortaya koysa da iyi sonuç alamadı. Karşılaşmanın ilerleyen rauntlarında inisiyatifi eline alan Ricco Montano, maçı hakem kararıyla kazanarak UFC’nin ilk kadın flyweight şampiyonu olarak tarihe adını yazdırdı.

HOLLOWAY ŞAMPİYONLUĞUNU PEKİŞTİRDİ

Kağıt üstünde son derece iştah açıcı gözüken UFC 218 kartının gerçekte beklentileri aştığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Alex Oliveira ve Yancy Medeiros gibi seyircilerin yüreğini ağzına getiren karşılaşmalarla başlayan gecenin finali de tatmin edici oldu. Jose Aldo’nun uzun süre boyunca tekelinde olan kemeri tekrar elde edebilmek için belki de son şansı için çıktığı maçta, Max Holloway şans eseri şampiyon olmadığını ispatladı. Aldo, kafa hareketlerini ve alçaktan vurduğu tekmeleri ustaca kullansa da bu yeterli olmadı. Sürekli baskı kurarak eski şampiyonu derin sulara çeken Holloway, rakibini burada boğmayı başardı ve üçüncü rauntta Aldo’yu teknik nakavt ile durdurdu. Hem teknik boksu hem de kondisyonuyla dikkat çeken Holloway kemeri uzun süre elinde tutabilir. Jose Aldo için ise artık yolu sonu gözüküyor.

Francis Ngannou Alistair Overeem

AĞIR SIKLETTE YENİ BİR YILDIZ

Uzun zamandır heyecandan yoksun UFC heavyweight sıkletinde yeni ortaya çıkan bir isim, rakiplerini yere sererek kemere doğru ilerliyor. Kamerunlu dövüşçü Francis Ngannou’nun rakiplerine korku salan nakavt serisinde son kurbanı, tecrübeli dövüşçü Alistair Overeem oldu. Herkesin ağzını açık bırakan bir aparkat ile Overeem’in bilincini kapatan Ngannou, heavyweight sıkletinin uzun süredir beklediğimiz kurtarıcısı olabilir. Maç sonrasında Afrika’da devam eden köleliğe dikkat çeken Ngannou’nun UFC kariyeri boyunca çok sayıda insanın sempatisini toplaması da muhtemel.

GÜREŞİYLE NEFES ALDIRMADI

Olimpiyatlarda serbest güreş dalında altın madalya sahibi Henry Cejudo, madalyayı neden aldığını Anthony Pettis’in kardeşi Sergio Pettis karşısında sergilediği performans ile gösterdi. Zahmetsiz gözüken tek bacak hareketiyle rakibini birden fazla defa yere alan Cejudo, maçın büyük bir bölümünde rakibini yerde tutmayı başardı. Ufukta Demetrious Johnson ile bir rövanş karşılaşması gözüküyor olabilir.

Justin Gaethje vs Eddie Alvarez

UNUTULMAYACAK BİR MAÇ

Hafta sonunun en heyecanlı karşılaşması ise tartışmasız eski lightweight şampiyonu Eddie Alvarez ve 18 maçtır yenilmeyen Justin Gaethje arasındaydı. Her dakikası heyecan dolu olan maçta Gaethje, Alvarez’in bacağına attığı sert tekmeler ve kontra yumruklar ile başlarda üstünlük sağladı. İkinci rauntta yumruklarıyla vücuda isabet sağlayan Alvarez, Gaethje’yi yormaya, kendini elleriyle kapatarak savunan rakibinin zırhında çatlaklar bulmaya başladı. İki tarafın da bitap düştüğü üçüncü rauntta ise tam bir savaşa tanık olduk. Kimsenin pes etmeye yanaşmadığı son rauntta, Alvarez bulduğu bir diz ile Gaethje’yi mata yollayarak ilk mağlubiyetini tattırdı.

TECIA TORRES RÜZGÂRI

Tecia Torres’in hızı ve çevikliğiyle Karate Hottie lakaplı Michelle Waterson’ı yenmeyi başardığı karşılaşma ise ana karta hızlı bir başlangıç oldu. Torres’in hızına ayak uyduramayan Karate Hottie, kendi oyununu empoze etmekte zorlandı. Bu galibiyet ile beraber Rose Namajunas için sırada bekleyenlerin arasında Tecia Torres de eklenmiş oldu.

UFC 218 Ana Kart Sonuçları

Max Holloway, Jose Aldo’yu teknik nakavt ile yendi (Raunt 3, 4:51)
Francis Ngannou, Alistair Overeem’i nakavt ile yendi (Raunt 1, 1:42)
Henry Cejudo, Sergio’i hakem kararıyla yendi 
Eddie Alvarez, Justin Gaethje’yi teknik nakavt ile yendi (Raunt 3, 3:59)
Tecia Torres, Michelle Waterson’ı hakem kararıyla yendi 

The Ultimate Fighter 26 Ana Kart Sonuçları

Nicco Montano, Roxanne Modafferi’yi hakem kararıyla yendi 
Sean O’Malley, Terrion Ware’yi hakem kararıyla yendi 
Lauren Murphy, Barb Honchak’ı hakem kararıyla yendi 
Gerald Meerschaert, Eric Spicely’i teknik nakavt ile yendi (Raunt 2, 2:18)
Deanna Bennett ve Melinda Fabian berabere kaldı (29-27 Bennett, 28-28 x2)
Brett Johns, Joe Soto’yu submission ile yendi (Raunt 1, 0:30)

 

Facebook Comments

CEVAP VER

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Yorum yazın
Adınız