melike agansoy bjj corvos combat

Brazilian Jiu-Jitsu (BJJ) sporunda Türkiye’nin ilk siyah kemeri olan Burak Değer Biçer’in kurduğu MMA ve BJJ akademisi Corvos Combat’ta tarihi bir olay gerçekleşti. Corvos Combat tarafından her yıl düzenlenen toplanma ve derecelendirme etkinliği olan Corvos Call’da bu yıl bir sürpriz yaşandı. Brezilya’nın en iyi BJJ okullarından Marangoni akademisinin kurucularından Gabriel Marangoni’nin de katıldığı etkinlikte ülkemizde ilk defa bir Türk siyah kuşak tarafından öğrencilerine siyah kuşak verildi ve lineage (soy) oluşturulmuş oldu. 3 siyah kuşağın verildiği Corvos Call’da, Corvos Combat kahverengi kuşağı Asena Melike Agansoy, Türkiye’nin ilk siyah kuşak kadını olmaya hak kazandı.

Yurt dışında düzenlenen uluslararası pek çok turnuvada dereceye giren ve ülkemize madalya getiren Melike Agansoy, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ilk kahverengi kuşağı olmuştu. Kemeri aldıktan sonra Instagram üzerinden bir paylaşım yapan Agansoy, takımına ve eğitmenine teşekkür etti ve bunun “sadece bir başlangıç” olduğunu söyledi:

https://www.instagram.com/p/BejKdWkH1OL/?taken-by=maezinhajj

BEYAZDAN SİYAHA 3 CORVOS DÖVÜŞÇÜSÜ

Etkinlikte aynı zamanda Kaan Fazla ve Uğur Agansoy da siyah kuşaklarını Burak Değer Biçer’den aldılar. Böylece Corvos Combat, beyaz kemerden siyah kemere ilk 3 BJJ  sporcusunu yetiştirmiş oldu.

BİR SİYAH KUŞAK KOLAY YETİŞMİYOR

Brazilian Jiu-Jitsu’da kuşak almak, derecelendirmede kuşak kullanan diğer spor dallarına göre çok daha fazla zaman ve emek istiyor. Yetişkin dalında temel olarak 5 derece bulunan (beyaz, mavi, mor, kahverengi, siyah) BJJ sporunda seviye atlamak yıllar sürebiliyor. Beyaz kuşaktan siyah kuşağa tırmanmanın 10 yıldan uzun bir süre alabildiği sporda, çoğu sporcu siyah kemer seviyesine ulaşamıyor.

 

 

Facebook Comments

CEVAP VER

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Yorum yazın
Adınız