MMA kuralları kamera

Geçtiğimiz yıl bu günlerde UFC’nin de uyguladığı “Müşterek MMA Kuralları” (Unified Rules of MMA) büyük değişikliklere uğramıştı. Genel olarak MMA çevreleri tarafından kabul gören ve ilgiyle karşılanan değişiklikler arasında “rakibin yerde olması”, “göze parmak girmesi” ve skorlamada yere alma (take down) ile vuruşların puanlamaya olan etkisi gibi önemli konulardaki düzenlemeler bulunuyordu.
Yeni düzenlemelere göre rakibin yerde sayılması için önceki gibi tek elin yerde olması yetmiyor, 2 elin de tamamen yerde olması gerekiyor (sadece parmaklarla dokunmak artık yeterli değil). Geçtiğimiz günlerde kemerini tekrardan alan Jon Jones’un eskiden yaptığı gibi açık parmaklarını rakibe doğrultmak da artık uyarı ve daha sonra puanla cezalandırılıyor. Aynı zamanda, MMA maçlarını kazanmak için Müşterek MMA Kuralları’na göre sadece rakibi yere almak ve raunt sonuna kadar bu şekilde tutmak da yeterli olmuyor. Değişen kurallara göre vuruşlar ve rakibe verilen hasar, rakibi kontrol etmekten daha önemli.

MMA’DE KAYITTAN OYNAMAYA YEŞİL IŞIK

Geçtiğimiz yıl ABC (Boks ve Dövüş Spor Komisyonları Birliği) tarafından oy çoğunluyla getirilen kararlar bazı tartışmalara da neden oldu. Özellikle diz darbeleriyle sonlanan Chris Weidman vs. Gegard Mousasi maçında bu değişiklikler çok konuşulmuştu. Bu noktadan yola çıkan ABC maçın sonlanmasına neden olan tartışmalı kararlarında hakemlerin “kayıttan izleme”ye başvurmaları için şartları açıkladı. Ancak bilmek gerekiyor ki bu şartlar kuraldan çok tavsiye niteliğinde. Ayrıca, düzenlenen her organizasyonda video ile kayıttan oynatma yapabilecek donanım bulunmuyor.

ABC tarafından yayınlanan şartlara göre hakem kararlarında videoya başvurulması için, gerçekleşen olayın dövüşü sonlandırıcı nitelikte olması gerekiyor. Yani maç içinde gerçekleşen ancak dövüşçülerin devam edebildiği durumlarda yeni yönteme başvurulmayacak. Maçın kurallara aykırı bir şekilde sonuçlandığının düşünüldüğü durumlarda ise (2 eli yerdeki rakibe tekme atmak gibi) maçın son kısmı tekrardan izlenecek. Bununla beraber, kayıttan oynatma yöntemine başvurulduktan sonra sonuç ne olursa olsun müsabakaya devam edilemiyor.

KAHVERENGİ MİNDERLERE SON

Önerilen yeni şartlarda başka değişiklikler de bulunuyor. Dikkat çekenler arasında bir darbe ya da kilit sonrası vücut fonksiyonlarının devam edememesi durumuyla ilgili kurallar bulunuyor. Açıklamaya göre, bir dövüşçü vücut fonksiyonlarını kontrol edemediği durumlarda (idrar veya dışkı kaçırma, kusma) teknik nakavt ile kaybetmiş sayılacak. Oktagon’da yaşananlarla uzun süre konuşulan Yoel Romero vs. Derek Brunson maçı bu karar daha önce çıkmış olsaydı farklı bir şekilde sonuçlanabilirdi.

Hatırlamak isteyenler için (tavsiye etmiyoruz).

 

Facebook Comments

CEVAP VER

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Yorum yazın
Adınız