Jon Jones kan testi

Light Heavyweight kemerine UFC 214’te Daniel Cormier’i yendikten sonra tekrar kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Jon Jones’un doping testine takılması MMA camiası tarafından şaşkınlıkla karşılanmıştı. Dövüşçünün karşılaşma öncesinde alınan idrar testinde turinabol adlı performans artırıcı madde tespit edilmişti. Ancak, USADA tarafından dövüşçünün maçtan sonra alınan kan testinde performans artırıcı maddeye rastlanmadı.

Söz konusu kan testi, idrar testinden sadece bir gün sonra alındı. Jon Jones’un maç öncesi idrar testinde performans artırıcı maddeye rastlanması 22 Ağustos’ta duyurulmuştu. Ancak, USADA tarafından yapılan kan testinde çıkan maddeler arasında Jones’un yakalandığı turinabol maddesi bulunmuyor. Turinabol kullanımı sadece idrar testlerinde yakalanabiliyor.

JON JONES’UN KEMERİ ELİNDEN ALINABİLİR

Jones hakkında kesin kararın verilmesi için komisyon tarafından alınan “B” numunesinin sonuçlarının gelmesi bekleniyor. Bir dövüşçünün doping testini geçememesi durumunda ikinci bir kan ya da idrar numunesi inceleniyor. İki örnekte de performans artırıcı maddeye rastlanırsa dövüşçüye ceza veriliyor. Jon Jones’un durumunda bu ceza, kemerin elinden alınması ve spordan 4 yıl uzaklaştırmaya kadar varabilir.

MMA tarihindeki en iyi dövüşçüler arasında adı geçen Jon “Bones” Jones’un  belki de kariyeri sonlandıracak olan “B” testinin sonlandırılması birkaç haftayı bulabilir.

Facebook Comments

CEVAP VER

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Yorum yazın
Adınız