jon jones doping

Jon Jones’un Kaliforniya Atletik Komisyonu (CSAC) karşısındaki duruşmasında sona gelindi. Duruşmada verilen karar ise eski şampiyonu sevindirmedi. 205 bin dolar ceza ödemesine karar verilen Jones’un Kaliforniya’da dövüşme lisansı 1 yıl için kaldırdı. Jones, UFC 214 kartında Daniel Cormier ile karşılaştıktan sonra yapılan testi geçememiş Turinabol maddesi kullanmaktan yakalanmıştı.

Komisyon tarafından lisansı bir yıl müddetle kaldırılan Jones’un dövüşmek için tekrar Kaliforniya komisyonuna başvuru yapması gerekiyor. Komisyonun dövüşçüye spordan uzaklaştırma vermemesinin nedeni ise Jones’un gelecek dönemde USADA tarafından da tekrar yargılanacak olması. Eğer burada spordan uzaklaştırma cezası alırsa, bu ceza boks komisyonu ABC’de de geçerli olacak.

Jon Jones

SAVUNMASI YETERLİ OLMADI

Jones’un savunması büyük oranda Dr. Paul Scott tarafından yapılan rapora dayanıyordu. Korva Labs doktoru Scott, raporunda Jones’un Turinabol kullanımının kasıtlı olmadığını savunuyor ve bunu bazı gerekçelere dayandırıyordu. Bu gerekçelerden biri de Turnabol’un performans için nasıl kullanılması gerektiği ve Jon Jones’un davranışlarının buna uymamasıydı. Ancak, daha sonra Dr Scott’un bu bilgiyi Jones’un avukatı tarafından yollanan bir vücut geliştirme sitesinden aldığının ortaya çıkması savunmayı bir nevi çürütmüş oldu.

Panel üyesi Martha Shen-Urquidez’in, Jones’un yalan söylediği durumları tekrar sıralaması da eski light heavyweight şampiyonunu zor duruma soktu. Jones’un daha önceki savunmalarında da yalan söylediğine dikkat çeken Shen-Urquidez, eski şampiyonun içinde Turinabol olabileceğini düşüncesiyle 17 takviye maddeyi test edilmesi için gönderdiğini, ancak maç öncesinde destek iin sadece 10 madde kullandığını beyan ettiğini söyledi. Shen-Urquidez, Jones’un daha önceki maçlarında da bu formda eksik doldurma yaptığını söyledi.

jon jones dc

USADA KARARINI VERMEDİ

Jones, ABD Anti-doping kurumu USADA tarafından da aynı konuda yargılanacak. Jones’un cezası, daha önce clomiphene ve letrozole metabolitlerinden yakalanması nedeniyle 4 yıla kadar uzayabilir. USADA’nın Jones’un davranışlarında cezayı ağırlaştırıcı bir kusur bulması (ciddi bir yalan söylenmesi ya da kanıtların gizlendiğinin anlaşılması gibi) halindeyse ceza 6 yıla kadar çıkabilir. Bu da Jones’un dövüş kariyerinin sonlanması anlamına geliyor.

Kaliforniya’da verilen karar sonucunda Jones, bu eyalette dövüşmek için bu yılın ağustos ayında lisans için başvuru yapabiliyor. Ancak, komisyon USADA duruşması sonuçlanmadan lisans için çalışma yapmayacaklarını duyurdu.

Facebook Comments

1 Yorum

CEVAP VER

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Yorum yazın
Adınız