Gökhan Saki röportaj

Türk kickboks yıldızı ve yakın zamanda UFC’de dövüşmeye başlayan Gökhan Saki, Bloodyelbow.com sitesine özel bir röportaj verdi. Röportajda UFC kariyerinden bahseden Saki, performansından, verdiği aradan ve gelecek hedeflerinden bahsetti. Kickboks yıldızı, UFC’deki tek karşılaşmasında Luis Henrique da Silva’yı yürekleri hoplatan bir maçta, ilk rauntun sonlarında nakavt etmişti. Saki’nin Bloodyelbow’a verdiği röportaj şöyle:

BloodyElbow: İkinci UFC maçı yaklaşıyor. Antrenmanlarda özel olarak hangi alanlara odaklanıyorsun?

Gökhan Saki: UFC’deki ilk karşılaşmama spora ara verdikten 2,5 yıl sonra çıktım. 2,5 yıl dövüşmedim ve MMA kondisyonuna alışamadan 5 dakikalık rauntlar olan bir maça çıktım. İlk maçtan sonra paslanmış olduğum ve kardiyomu güçlendirmem gerektiği ortaya çıktı. Maçımdan hemen sonraki gün bu konuda çalışmaya başladım ve çalışmalarımın bazılarını sosyal medyada paylaştım. Ancak, bu çalışmalarım dizimdeki sakatlık ile erken sonlandı. Ameliyat olmak zorunda kaldım ve 12 dikiş atıldı. Aylar boyunca ameliyatın etkilerinin geçmesini bekledim. Odaklandığım nokta da bu: Eskisinden daha güçlü bir şekilde geri dönmek. Beni sevenlere verdiğim bir söz var ve sözümü tutacağım.

BE: MMA için kimlerle çalışıyorsun? Eğitmenlerin hakkında bilgi verir misin?

GK: Çok fazla insanla çalışma fırsatım oldu. Koçlarım Selman Berisha ve Martijn de Jong. Hepsinin oyunda kendine has bir bakış açısı var ve benim en iyi performansı vermem için çalışıyorlar. Türkiye’deyken de Ertan Balaban ile jiu jitsu çalıştım.

BE: UFC light heavyweight sıkletinde yükseleceğinizi söylediniz. Bu sizce ne kadar sürecek? Amacınıza ulaşmak için hangi rakiplerle karşılaşmak istiyorsunuz?

GK: Çok basit: Ben rekabet eden sporcuyum. En iyi ile dövüşerek en iyi olduğumu kanıtlamak için buradayım. Birinci olmak dışında hiçbir şeyi kabul etmiyorum. İkinci olamam, böyle bir şey kitabımda yok. Hatırlanmak istiyorum. Gelen, gören ve fetheden olmak istiyorum.

Eğer dizimdeki sakatlık gibi bir sorunla tekrar karşılaşmazsam, hedeflerime bir yıl içinde ulaşabileceğimi düşünüyorum. Dediğim gibi; nasıl kazanacağımı bilmiyorum ama asla kaybetmeyeceğimi biliyorum.

BE: Kickboks sporunun tartışmasız efsanelerindensiniz. MMA’de şansını denemesini arzu ettiğiniz kickboks sporcuları var mı?

GK: Öncelikle teşekkürler… Özel bir isteğim yok ancak Tyrone Spong bu yolda ilerliyor. Spong’un MMA kariyerinin halen patlamamış olması üzücü. Uzun dönemde ne olacak beraber göreceğiz.

BE: Daha önce Dubai’de yaşıyordunuz. Şimdi Türkiye ve Dubai arasında gidip geliyor musunuz, yoksa aynı yerde mi çalışıyorsunuz? Eğer öyleyse, bunun getirdiği avantajlar nelerdir?

GK: Ben Marco Polo gibiyim. Dubai, İsveç, Hollanda, Türkiye, Miami, Los Angeles ve Las Vegas’ta antrenman yaptım. Değişik yerlere giderek, benim için en iyisini bulmaya çalışıyorum. Kendimi en iyi hissettiğim yerler İstanbul ve Las Vegas. Her ülkenin avantajları ve dezavantajları var. Örneğin, İsveç’te Alexander Gustafsson ve Ilir Latifi gibi sporcularla antrenman yapabiliyordum. İstanbul’da ise Türk olimpik güreşçiler, ailem ve arkadaşlarım var. En büyük nedeni ise kalbimin Türkiye’de olması.

BE:  Jackson-Wink ya da American Top Team gibi yüksek profil bir MMA kampına katılmayı düşünüyor musunuz?

GK: Her şeye açığım.

BE: Son olarak -bunun acı verdiğini biliyorum ama- kilo verirken en çok özlediğiniz yemekler nedir?

GK: Enerji içecekleri, çikolata, Türk yemekleri, abur cubur. Şimdi, hepsini sayınca moralim bozuldu! (gülüyor)

Facebook Comments

CEVAP VER

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Yorum yazın
Adınız